Diary

Dítě ve výstavním prostoru

12. 1. 2020

Holčička s námi galerie a výstavy navštěvuje od útlého věku, konkrétně od 3 měsíce. A nikdy jsme se zatím nesetkali s negativní reakcí. Ať už ze strany holčičky, ostatních návštěvníků nebo snad zaměstnanců galerie. Často ale slýchávám otázku: “Co z toho to malé dítě má? Nenudí se tam, neruší?”.

Výstavní prostor není zakázanou zónou. Výstavy jsou v současné době často interaktivní a i autoři sami na malé návštěvníky myslí. Jako např. Petr Sís, jehož výstava o Létání a jiných snech se stala naší rodinnou srdcovkou. Dotýkat se, běhat a prolézat je zde nejen povoleno, ale hlavně vyžadováno. Tím asi i zodpovím otázku jestli se Aninka nenudí. Abychom zabránili nudě je důležitý si správně vybrat:). Výstava barokního umění by popravdě moc nezaujala ani mě, natož dvouletého prcka. Ale například expozice fotografii Helmuta Newtona na pražské Kampě s interaktivním zrcadlem potěšila všechny členy rodiny.

Jestli holčička nevyrušuje? Hm…ano taky to umí. Ale zjistili jsme, že je důlěžité volit správné chvíli, kdy do galerie vkročíme. Co to znamená? To samé, co u dospělého člověka. Musí být dobře naložená, odpočatá a najedená:). A i když jsou všechny tyhle body splněny a uličnici výstava nezaujme a začne vymýšlet lumpárny, prostě odejdeme.

Co z toho tak malé dítě má? Zážitek, osobní rozvoj, poznávání, rozšíření obzorů…to samé, co dospělí:). A pro naší divošku je to vlastně i velké dobrodružství jako na Interaktivní výstavě Malý Princ Elišky Podzimkové. Kdy se vám poštěstí vstoupit do magického lesa, kde se všude mihotají světýlka, mlha se line po zemi a vůně vás šimrají v nose:)…?

Často se mi dostane zpětné reakce, že výstavy jsou jen v Praze. S tím ale nemohu souhlasit:)…Kdo hledá, ten najde. Úžasné expozice, nejen pro děti, nabízí prostor písecké Sladovny. A nebo kutnohorský GASK, kde právě probíhá unikátní interaktviní výstava Imaginace zahrady od Jiřího Trnky. Rodiče si určitě rádi zavzpomínají na svá dětská léta v první části věnované celožitovní tvorbě autora. A v Trnkové zahradě 2 znovu ožívá nejznámější a nejúspěšnější dětská kniha Jiřího Trnky Zahrada. Vzpomínáte si na zákeřného kočičáka? Na pět kluků, kteří cestou ze školy objeví starou zahradní zeď? Já jsem tuto knihu jaké dítě milovala. A zahrada pokaždé v mé mysli vypadala úplně jinak.

Pro současnou moderní generaci dětí jsou na výstavě použity moderní technologie, jako jsou animace a audiovizuální efekty, díky kterým se stanete vy i vaše dítka jedním z pěti kluků, kteří např. mohou drandit zahradou na tříkolce, aby dostihli proradného kocoura. Nebo ho pěnovým míčkem rovnou sejmout ze zdi :). V zemi fantzie se meze nekladou.

Je jen na nás jaký svět chceme dětem ukázat. Zažívjeme spolu s nimi nová dobrodružstí. Ať už je to v galériích, hudebních síních, na hřištích, cdivadlech či uprostřed hlubokých lesů nebo navrcholu hory.

Svět je nejkrásnější z dětské perspektivy, tak je chyťme za ruku a jen se dívejme.

Krásný nový rok 2020 vám přeje vaše Černé Káče

You Might Also Like